icon

98% APMIERINĀTI KLIENTI

icon

30 DIENU ATPAKAĻATDOŠANA

icon

PIEGĀDE 3 DARBADIENU LAIKĀ

icon

MAKSĀJIET, KAD SAŅEMSIET PRECES

 
Bērnu apavi jeb kas jāzina, izvēloties bērnu apavus!

Batukai vaikams, arba ką reikia žinoti renkantis vaikiškus batukus

Bērnu apavi jeb kas jāzina, izvēloties bērnu apavus!

Daudzi piekritīs, ka, kad iedomājamies par tuvojošos zīdaiņa pirmo soļu prieku, vienlaikus vecākiem rodas arī jautājums, kādus apavus pirkt saviem bērniem, lai tie būtu ne tikai skaisti, bet arī ērti, un, svarīgākais – mudinātu mazuli vairāk kustēties. Šajā rakstā centīšos vienkārši un skaidri pastāstīt par savu personīgo pieredzi un dalīties ar ortopēdu un kinezioterapeitu ekspertu ieteikumiem.

Bieži vien vecāki sūdzas, ka viņu mazulim ir plakanā pēda, iešanas laikā gāzelējas un nokrīt, aizķeroties aiz savām kājiņām. Tā ir dabiska parādība, par to vecākiem pārāk nav jāuztraucas. Līdz 2 gadu vecumam gandrīz visiem bērniem ir plakanā pēda, jo bērnu tauku slānis ir lielāks, bet līdz 4 gadu vecumam dažu bērnu ceļgali "ieliekti uz iekšu". Ja, bērnam turpinot augt, tas nepāriet, ieteicams vērsties pie speciālistiem.

Kā tētis varu pateikt, ka pirmie bērna soļi vienmēr rada prieku, lepnumu un jautājumus – kādus apavus pirkt. Vienmēr gribas pašu labāko, skaistāko, ērtāko, jo jūsu mazulis tiešām vērts vislabākā. Padoms vienkāršs – labākie apavi – nekādu apavu. Jaunākie zinātniskie pētījumi liecina, ka no 30 līdz 70 % aktīvā laika bērni pavada basām kājām – apavi bērnam nav vajadzīgi. Protams, mājās to var īstenot, taču dodoties pagalmā, no apaviem lielākoties nevarēsim izvairīties.

Ņemot vērā zinātniskos pētījumus un iedzīvotāju rekomendācijas, bērnu apavu ražotāji ir izstrādājuši "basas pēdas" apavus. Tie ir tādi apavi, kas imitē iešanu basām kājām, t. i., bērnu apavi ir elastīgi, mīksti, viegli, ērti un neierobežo kustības. Apavu zole ir mīksta, vēl labāk, ja tā ir amortizējoša – pielāgojas bērna pēdai. Cietība var būt tikai papēža zonā, bet pirkstu un pēdas daļās – mīksta. Apaviem ir jāļauj bērnam viegli pastiepties uz pirkstgaliem un notupties.

Kur atrast šādus apavus? Ienāciet https://apavimazajiem.lv/, šeit atradīsiet Spāņu ražotāja Pablosky StepEasy, Horvātijas ražotāja Froddo Barefoot vai Ungārijas ražotāja D.D. STEP Barefeet apavu līnijas, kas atbilst "basās kājas" koncepcijai.

Bieži vien tiek uzdots jautājums, vai ir nepieciešams supinators (apavu iekšzoles zonā, pie pēdas velves esošs izvirzījums). Speciālisti atbild – tas nav nepieciešams, mazam bērnam supinatori nemaz nav vajadzīgi, 4–6 gadus vecam bērnam nekaitē, bet tiem jābūt mīkstiem, un vēlāk tie ir jāizvēlas tikai ar ārsta rekomendāciju.

Tātad īsumā – izvēlieties savam mazulim mīkstus, vieglus, elastīgus, ērtus, amortizējošus, neierobežojošus kustības apavus, kuri vislabāk atbilst "basas kājas" kritērijam.

 

Bērns paaugās. Kā izvēlēties lielāka izmēra apavus?

Pirmkārt, kas nav jādara – nav jāpērk lietoti apavi. Un nav jāvalkā jau uzaugušo brāļu vai māsu apavi. Šādi apavi var būt pielāgojušies iepriekš tos valkājušā bērna kājiņas formai, tāpēc Jūsu bērnam var nederēt, un tie var bojāt stāju. Piemēram, ja ir plakanā pēda vai pēdas sagriešanās, apavi nolietojas atbilstoši šīm pēdas izmaiņām. Cits bērns, kas valkā šādus apavus, sāk iegūt iepriekšējā bērna pēdas velves balstu, nevienādi nolietoto papēža malu un iepriekš izveidoto pēdu, kas var pilnībā neatbilst bērna pēdas formai. Šādā gadījumā apavi var spiest kāju pirkstus, nevienādi noslogot pēdas velvi, kā arī var rasties papildu spriedze augšstilbu muskuļos, šādi apavi var neļaut viegli locīties pēdai kustību laikā. Tas rada kompensējošu pielāgošanos visā ķermenī, maina stāju, ceļgalu un gūžas kustīgumu.

Vēl viens svarīgs moments – apavu izmērs. Bērna kājiņa aug ļoti ātri, tāpēc daudzi vecāki cenšas nopirkt "nedaudz" lielākus apavus "nākotnei". Iesaku to nedarīt, jo šādos apavos kājiņa slīd, traucē bērnam ērti kustēties, bērns ar "purngalu" aizķer zemi un krīt. Aukstajā gada laikā šādos apavos salst kājiņas.

Slikti ir arī pārāk mazi apavi – tas apstādina un traucē pēdas attīstībai, var traumēt pēdu. Tāpēc, izvēloties apavu izmēru, pastāv trīs galvenie noteikumi.

Ja no kājas īkšķa līdz apavu priekšai paliek apt. 1,5 cm – bērna pēdai būs ērti, bet vienlaikus būs arī "rezerve" tās augšanai.

Pārliecinieties, ka valkājot apavus, kājiņa nav saspiesta. Iespiediet apavus pie kājiņas pirkstiem – pirkstiņi nedrīkst pieskarties apaviem, lai varētu brīvi kustēties.

Ievietojiet savu pirkstu apavu kapes iekšējā daļā – tam būtu jātilpst. Šādi izvairīsieties no pūslīšiem uz papēžiem.

Tāpat jāpievērš uzmanība iekšzolei – tai jābūt ērtai un elpojošai, labi jāabsorbē mitrums, un tā nedrīkst ļaut kājiņai slīdēt.

Tātad – pirksts tilpst priekšpusē, pirksts pie papēžiem, pirkstiņi nepieskaras apaviem, iekšzole elpo, absorbē, neslīd – šādi apavi būs piemērotākie.

 

Un nobeigumā – atbildes uz dažiem biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Kādi materiāli ir piemērotākie bērna apaviem?

Apavu virsma – dabiskā āda. Tā ir izturīga, viegli kopjama, elpo, labi absorbē mitrumu. Cenas ziņā tie nav paši lētākie, taču viennozīmīgi tie ir praktiskuma un komforta līderis. Tomēr ir arī lieliski mākslīgie materiāli, kas izceļas ar lielu izturību (pret mitrumu, netīrumiem, nolietošanos) un vienlaikus ļauj kājai elpot (piemēram, Reima apavi)

Apavu iekšpuse – āda vai tekstils. Tam ir jāuztur komfortabla temperatūra iekšpusē un jāabsorbē mitrums. Ļoti svarīgi, lai nav iekšpusē šuvju, jo tās berzēs un spiedīs pēdas.

Iekšzole – dabiskā āda. Iekšzolei jābūt mīkstai, labi jāabsorbē mitrums, jāamortizē un tā nedrīkst būt slidena.

Zole – gumija. Bērnu apavi nedrīkst slīdēt uz līdzenas virsmas, bet tiem jāaizsargā pret nokrišanu un traumām. Turklāt elastīgā pēda ļaus viegli kustēties.

Kā aizsargāt bērnu apavu "purngalu" pret nolietošanos?

Niekā . Bērni ir gudri, veikli, radoši, drosmīgi, tāpēc mums kā vecākiem jāsargā bērni no viņiem pašiem. Taču ir daži bērnu apavu ražotāji, kuri padomāja arī par to. Pablosky (Spānija) apaviem ir papildu "purngala" aizsardzība, kas aizsargā ne tikai bērna pirkstus, bet arī apavu "purngalus" no ātras nolietošanās. D.D.Step arī piedāvā vairākus modeļus ar gumijas "purngaliem".

Ar ko atšķiras brīvā laika vai sporta apavi? Vai brīvā laika apavi ir piemēroti sportam, un otrādi?

Brīvā laika apavi nav piemēroti sportam. Parasti sporta apavi (atkarībā no sporta veida) ir mīksti, atsperīgi, elastīgi, bez papēža pacēluma. Tas ļauj sportojošai pēdai justies ērti un brīvi locīties. Brīvā laika apavi bieži ir ar cietu un neelastīgu zoli, ar paaugstinātu papēdi. Tie savelk bērna Ahileja cīpslu, neļauj pēdai brīvi locīties, tāpēc tie sportam nav piemēroti. Sporta apavi brīvajam laikam rada mazāku kaitējumu. Taču, ja varat izvēlēties, izvēlieties apavus atbilstoši paredzētajai izmantošanai.

Šajā rakstā balstījos uz savu personīgo pieredzi, kā arī ortopēdu un kinezioterapeitu rekomendācijām. Tas nav vienīgais pareizais viedoklis, bet ceru, ka tas palīdzēs izvēlēties atbilstošākos apavus jūsu bērniem.